ORIENT RA-AA0913L Diver Mako Sports Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
Popular sports models incorporate distinctive features of professional diversā watches such as high waterproof function, rotating bezel, and dial design with high visibility.Ā This model comes in a 44mm stainless steel case, is water resistant to 20 bar, common to ORIENTās diver design watches, and incorporates an in-house automatic movement. Along with the eye catching designs, these watches are solidly built with reliable functions.>Needless to say, these stylish, multi-colour variations can be enjoyed in a wide range of settings, from the beach to the busy city.
Specifications
| Model No. | RA-AA0913L |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 43.6 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


ORIENT RA-AA0913L Diver Mako Sports Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT RA-AA0913L Diver Mako Sports Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
Popular sports models incorporate distinctive features of professional diversā watches such as high waterproof function, rotating bezel, and dial design with high visibility.Ā This model comes in a 44mm stainless steel case, is water resistant to 20 bar, common to ORIENTās diver design watches, and incorporates an in-house automatic movement. Along with the eye catching designs, these watches are solidly built with reliable functions.>Needless to say, these stylish, multi-colour variations can be enjoyed in a wide range of settings, from the beach to the busy city.
Specifications
| Model No. | RA-AA0913L |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 43.6 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $571.82
-65%$571.82
$200.14Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Popular sports models incorporate distinctive features of professional diversā watches such as high waterproof function, rotating bezel, and dial design with high visibility.Ā This model comes in a 44mm stainless steel case, is water resistant to 20 bar, common to ORIENTās diver design watches, and incorporates an in-house automatic movement. Along with the eye catching designs, these watches are solidly built with reliable functions.>Needless to say, these stylish, multi-colour variations can be enjoyed in a wide range of settings, from the beach to the busy city.
Specifications
| Model No. | RA-AA0913L |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 43.6 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |

















