ORIENT RA-AA0818L Diver Sports Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
The Diver design model is ideal for sports and outdoor activities and their fresh colours and fashionable designs combined with a vintage feel provide a striking accent when worn around town, adding to their appeal. On the aluminum plate of the bezel, two different colours share borders separated at the triangular and 15-minute markers. The new model with sapphire crystal glass has Arabic numerals at 12, 6 and 9 oāclock. The Arabic numerals lend a more casual feel compared to the bar or dot indices reminiscent of traditional, authentic diversā watches, making them an ideal watch that can be worn every day.
Specifications
| Model No. | RA AA0818L |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | SS |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.8mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Silver Bracelet |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold Locking |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




ORIENT RA-AA0818L Diver Sports Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT RA-AA0818L Diver Sports Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
The Diver design model is ideal for sports and outdoor activities and their fresh colours and fashionable designs combined with a vintage feel provide a striking accent when worn around town, adding to their appeal. On the aluminum plate of the bezel, two different colours share borders separated at the triangular and 15-minute markers. The new model with sapphire crystal glass has Arabic numerals at 12, 6 and 9 oāclock. The Arabic numerals lend a more casual feel compared to the bar or dot indices reminiscent of traditional, authentic diversā watches, making them an ideal watch that can be worn every day.
Specifications
| Model No. | RA AA0818L |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | SS |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.8mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Silver Bracelet |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold Locking |
| WARRANTY | 1 year |
Original: $653.51
-65%$653.51
$228.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Diver design model is ideal for sports and outdoor activities and their fresh colours and fashionable designs combined with a vintage feel provide a striking accent when worn around town, adding to their appeal. On the aluminum plate of the bezel, two different colours share borders separated at the triangular and 15-minute markers. The new model with sapphire crystal glass has Arabic numerals at 12, 6 and 9 oāclock. The Arabic numerals lend a more casual feel compared to the bar or dot indices reminiscent of traditional, authentic diversā watches, making them an ideal watch that can be worn every day.
Specifications
| Model No. | RA AA0818L |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | SS |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.8mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Silver Bracelet |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold Locking |
| WARRANTY | 1 year |

















