ORIENT RA-AA0814R Diver Sports Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
The new models are ideal for sports and outdoor activities and their fresh colours and fashionable designs provide a striking accent when worn around town, adding to their appeal. The model stands out thanks to their distinctive bi-colour rotating bezel and ORIENTās signature colour gradation dials. On the aluminum plate of the bezel, two different colours share borders separated at the triangular and 15-minute markers. The luminescent material with a sepia-toned vintage effect on the hands and dot indices provides the well-worn look of a watch that has been used and loved for many years. These details, together with colour gradation dials create an eye-catching vintage look.
Specifications
| Model No. | RA-AA0814R |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Red |
| Case Material | SS |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.8mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Silver Bracelet |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold Locking |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




ORIENT RA-AA0814R Diver Sports Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT RA-AA0814R Diver Sports Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
The new models are ideal for sports and outdoor activities and their fresh colours and fashionable designs provide a striking accent when worn around town, adding to their appeal. The model stands out thanks to their distinctive bi-colour rotating bezel and ORIENTās signature colour gradation dials. On the aluminum plate of the bezel, two different colours share borders separated at the triangular and 15-minute markers. The luminescent material with a sepia-toned vintage effect on the hands and dot indices provides the well-worn look of a watch that has been used and loved for many years. These details, together with colour gradation dials create an eye-catching vintage look.
Specifications
| Model No. | RA-AA0814R |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Red |
| Case Material | SS |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.8mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Silver Bracelet |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold Locking |
| WARRANTY | 1 year |
Original: $653.51
-65%$653.51
$228.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The new models are ideal for sports and outdoor activities and their fresh colours and fashionable designs provide a striking accent when worn around town, adding to their appeal. The model stands out thanks to their distinctive bi-colour rotating bezel and ORIENTās signature colour gradation dials. On the aluminum plate of the bezel, two different colours share borders separated at the triangular and 15-minute markers. The luminescent material with a sepia-toned vintage effect on the hands and dot indices provides the well-worn look of a watch that has been used and loved for many years. These details, together with colour gradation dials create an eye-catching vintage look.
Specifications
| Model No. | RA-AA0814R |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Red |
| Case Material | SS |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.8mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Silver Bracelet |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold Locking |
| WARRANTY | 1 year |

















