ORIENT RA-AA0005B Diver Mako Sports Automatic Gents Silicon Strap Watch
With a structural but stylish stainless steel case measuring 41.8 mm, todayās Diver Style is suitable for both business environments and outdoor adventures. It features a screw-down crown to maximise water resistance, as well as a uni-directional rotating bezel, lumed Arabic numerals for simple tracking, silvered hands with luminous accents, a date aperture and lumed white hour markers for striking visibility.
Specifications
| Model No. | RA-AA0005B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 41.8 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Silicon |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
ORIENT RA-AA0005B Diver Mako Sports Automatic Gents Silicon Strap Watch
ORIENT RA-AA0005B Diver Mako Sports Automatic Gents Silicon Strap Watch
With a structural but stylish stainless steel case measuring 41.8 mm, todayās Diver Style is suitable for both business environments and outdoor adventures. It features a screw-down crown to maximise water resistance, as well as a uni-directional rotating bezel, lumed Arabic numerals for simple tracking, silvered hands with luminous accents, a date aperture and lumed white hour markers for striking visibility.
Specifications
| Model No. | RA-AA0005B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 41.8 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Silicon |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a structural but stylish stainless steel case measuring 41.8 mm, todayās Diver Style is suitable for both business environments and outdoor adventures. It features a screw-down crown to maximise water resistance, as well as a uni-directional rotating bezel, lumed Arabic numerals for simple tracking, silvered hands with luminous accents, a date aperture and lumed white hour markers for striking visibility.
Specifications
| Model No. | RA-AA0005B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 41.8 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Silicon |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin buckle |
| WARRANTY | 1 Year |

















