ORIENT RA-AA0004E Diver Mako Sports Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
With a structural but stylish stainless steel case measuring 41.8 mm, todayās Diver Style is suitable for both business environments and outdoor adventures. It features a screw-down crown to maximise water resistance, as well as a uni-directional rotating bezel, lumed Arabic numerals for simple tracking, silvered hands with luminous accents, a date aperture and lumed white hour markers for strikingĀ visibility.
Specifications
| Model No. | RA-AA0004E |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 41.8 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



ORIENT RA-AA0004E Diver Mako Sports Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT RA-AA0004E Diver Mako Sports Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
With a structural but stylish stainless steel case measuring 41.8 mm, todayās Diver Style is suitable for both business environments and outdoor adventures. It features a screw-down crown to maximise water resistance, as well as a uni-directional rotating bezel, lumed Arabic numerals for simple tracking, silvered hands with luminous accents, a date aperture and lumed white hour markers for strikingĀ visibility.
Specifications
| Model No. | RA-AA0004E |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 41.8 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a structural but stylish stainless steel case measuring 41.8 mm, todayās Diver Style is suitable for both business environments and outdoor adventures. It features a screw-down crown to maximise water resistance, as well as a uni-directional rotating bezel, lumed Arabic numerals for simple tracking, silvered hands with luminous accents, a date aperture and lumed white hour markers for strikingĀ visibility.
Specifications
| Model No. | RA-AA0004E |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 41.8 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |

















