ORIENT KV00002W Quartz Sports Watch, Metal Strap
This ORIENT 43.9mm quartz sports watch showcases a gold stainless steel case and band with a white dial. Features include a seconds sub-dial, 24-hour sub-dial, 30-minute chronograph sub-dial, and convenient date aperture. Gold hour hands with luminous accents complement alluring gold hour markers. The sporty KV00002W supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | KV00002W |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | - |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Gold |
| Case size | 43.9 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Gold |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT KV00002W Quartz Sports Watch, Metal Strap
ORIENT KV00002W Quartz Sports Watch, Metal Strap
This ORIENT 43.9mm quartz sports watch showcases a gold stainless steel case and band with a white dial. Features include a seconds sub-dial, 24-hour sub-dial, 30-minute chronograph sub-dial, and convenient date aperture. Gold hour hands with luminous accents complement alluring gold hour markers. The sporty KV00002W supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | KV00002W |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | - |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Gold |
| Case size | 43.9 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Gold |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $156.30
-65%$156.30
$54.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This ORIENT 43.9mm quartz sports watch showcases a gold stainless steel case and band with a white dial. Features include a seconds sub-dial, 24-hour sub-dial, 30-minute chronograph sub-dial, and convenient date aperture. Gold hour hands with luminous accents complement alluring gold hour markers. The sporty KV00002W supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | KV00002W |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | - |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Gold |
| Case size | 43.9 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Gold |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |

















