ORIENT RA-AC0E06E Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
Description
This sophisticated ORIENT contemporary 40.0mm mechanical watch features a stainless steel case, blue green dial, metal mesh band and automatic self-winding functionality. The contemporary RA-AC0E06E runs more than 40hours and supports water resistance of 100 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AC0E06E |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40 mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal bracelet |
| Band Colour | silver |
| Strap Closure | slider |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RA-AC0E06E Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT RA-AC0E06E Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
Description
This sophisticated ORIENT contemporary 40.0mm mechanical watch features a stainless steel case, blue green dial, metal mesh band and automatic self-winding functionality. The contemporary RA-AC0E06E runs more than 40hours and supports water resistance of 100 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AC0E06E |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40 mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal bracelet |
| Band Colour | silver |
| Strap Closure | slider |
| WARRANTY | 1 year |
Original: $358.07
-65%$358.07
$125.32Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
This sophisticated ORIENT contemporary 40.0mm mechanical watch features a stainless steel case, blue green dial, metal mesh band and automatic self-winding functionality. The contemporary RA-AC0E06E runs more than 40hours and supports water resistance of 100 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AC0E06E |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40 mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal bracelet |
| Band Colour | silver |
| Strap Closure | slider |
| WARRANTY | 1 year |

















