ORIENT AG03001W Contemporary Automatic Metal Strap Watch
This contemporary ORIENT 38.5mm mechanical watch showcases a stainless steel case and band with a stylish white dial. Complementing its sophisticated design are attractive gray hands and hour markers, a partial skeleton view, and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The AG03001W is protected by sapphire glass and supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | AG03001W |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 38.5 |
| Glass Material | Sapphire crystal glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT AG03001W Contemporary Automatic Metal Strap Watch
ORIENT AG03001W Contemporary Automatic Metal Strap Watch
This contemporary ORIENT 38.5mm mechanical watch showcases a stainless steel case and band with a stylish white dial. Complementing its sophisticated design are attractive gray hands and hour markers, a partial skeleton view, and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The AG03001W is protected by sapphire glass and supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | AG03001W |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 38.5 |
| Glass Material | Sapphire crystal glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This contemporary ORIENT 38.5mm mechanical watch showcases a stainless steel case and band with a stylish white dial. Complementing its sophisticated design are attractive gray hands and hour markers, a partial skeleton view, and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The AG03001W is protected by sapphire glass and supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | AG03001W |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 38.5 |
| Glass Material | Sapphire crystal glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |

















