ORIENT TAG02005W0 Contemporary Automatic Leather Strap Watch
This classic ORIENT 41mm mechanical watch showcases a stainless steel case and crocodile textured band with a stylish white dial. Complementing its sophisticated design are attractive silver hands and hour markers, a partial skeleton view, and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The AG02005W supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | TAG02005W0 |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT TAG02005W0 Contemporary Automatic Leather Strap Watch
ORIENT TAG02005W0 Contemporary Automatic Leather Strap Watch
This classic ORIENT 41mm mechanical watch showcases a stainless steel case and crocodile textured band with a stylish white dial. Complementing its sophisticated design are attractive silver hands and hour markers, a partial skeleton view, and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The AG02005W supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | TAG02005W0 |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This classic ORIENT 41mm mechanical watch showcases a stainless steel case and crocodile textured band with a stylish white dial. Complementing its sophisticated design are attractive silver hands and hour markers, a partial skeleton view, and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The AG02005W supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | TAG02005W0 |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |

















